جوراب پشمی

جوراب پشمی

جوراب پشمی

برای سفارش عمده و یا تکی با شماره 09116173850 – پوررضا – تماس بگیرید.

 

جوراب پشمی

بافت انواع مختلف جوراب پشمی در نواحی غرب گیلان رایج بوده و هست به طوری که بیش تر کار اصلی زنان تالش، اسالم، ماسوله، هشت پر، شفت، ماکلوان، خلیل سرا و …محسوب می شد. این جوراب ها به سایر بازار های محلی، به خصوص بازار رشت برده می شد و در نقاط کوهستانی و پربرف روستایی دارای کارایی بالایی بود.

این جوراب در فصل سرما مورد استفاده چوپانان و دامدارانی که در مناطق سرد کوهستانی زندگی می کنند قرار می گیرد و دارای طرحهای سنتی و رنگهای مختلف و شاد است که به وسیله زنان روستا بافته می شود. علاوه بر جوراب پشمی، دستکش، شال ، پشمه کلاه، شال شلوار، و…  نیز از انواع محصولات پشمی است که در این مناطق گیلان بافته می شود.

جوراب پشمی

مراحل بافت جوراب پشمی

ماده اولیه این هنر پشم است که از تولیدات دامی منطقه می باشد و توسط دامداران منطقه، طی مراحل پشم چینی، شستشوی پشم، حلاجی پشم (پشمه آزنی)، ریسندگی، تابیدن، کلاف کردن، رنگ کردن و گلوله کردن نخ (دیوه گوله ) تهیه می شود.

جوراب پشمی

شیوه های بافت جوراب پشمی

جوراب پشمی به دو شکل بافته می شدند.

  • شیوه ی اول، مخصوص مردان که به مردکه گوراوه (جوراب مردانه؛ تالشی ماسوله ای) یا زنگه گوروه (تالشی هشت پر) معروف بود. این جوراب ها ساق بلند بودند و با دو بند به زانو گره زده می شدند.
  • شیوه ی دوم، گیوه یا تونی ست که تا مچ  پای زنان زا می پوشاند. این جوراب ها علاوه بر پشم هنگام پیشکش شدن به بزرگان و اعیان از ابریشم بافته می شد که فعلا به جهت نایاب بودن پشم و ابریشم با کامواهای رنگی بافته می شود .جوراب پشمی

نقوش بکار رفته در جورابهای پشمی

این نقوش آشکار کننده ی حالات روحیات و وضع اجتماعی مردم ناحیه است با همان اعتقادات پاک بر روی جوراب های ساق بلند با قرینه نقش زده می شود و روی گیوه ها به دلیل کوتاهی بافت و کمبود فضا، اغلب با تک گل ها و یا خطوط ساده، مورب و  هفت و هشت کار می شود، این نقش ها عبارت انداز: جلاله گوری، شکوره گوری،  سیماوره گوری، ورنه گوری، انواع گل ها: گل و بوته،  گل پامچال، هشت پر، غنچه ی سیب و … انواع درخت ها نظیر: درخت سرخس، کاج، گلبرگ، خوشه ی انگور و …انواع حیوانات همچون مرغ، پروانه، کلاغ، اسب، چشم گاو و‌‌‌.‌..چرخ و فلک، مبارک بادا (عروس و داماد)، فندق، یقه ی دختر، حلقه ای، خطوط مورب هشتی، اسلیمی، نقش گلیمی، شانه ای، نقش کردی. نقش این دستبافتها تقریبا شبیه نقوش باستانی است و بسیار ظریف و زیبا دوخته می شود. جورابها در طرحهای ساده ( یک رنگ ) و رنگارنگ، به وسیله پنج میل یا دو میل بافته می شود .
جوراب پشمی

مناطق پر رونق جوراب های پشمی

امروزه تنها مردم کوهستان  نشین خریداران انواع جوراب پشمی ساق بلند هستند و معدود زنان  سالخورده ای در ماسوله، ماکلوان  و یا غرب استان در هشتپر؛ نواحی اطراف، در حال بافتن این نوع جوراب ها هستند، اما گیوه را هم چنان زنان شهر های یاد شده می بافند و می فروشند.

جوراب پشمی

 

برای سفارش عمده و یا تکی با شماره 09116173850 – پوررضا – تماس بگیرید.

درباره نویسنده